O piłkach słów kilka, czyli jak dobrać odpowiednie piłki do żonglowania

Dobór odpowiednich piłek do żonglowania jest bardzo istotny. Piłki są głównym rekwizytem, dzięki któremu w wyniku różnorodnych ćwiczeń i naszej pracy nauczymy się żonglować. Od tego czy będą odpowiednio dobrane do naszych potrzeb zależy między innymi nasze zaangażowanie w nowe doświadczenie. Każda dziedzina życia posiada rozmaite wersje narzędzi, sprzętów i rekwizytów, które wpływają na jakość i komfort wykonywanych czynności. Pamiętajmy, że odpowiedni wybór piłki do żonglowania może pomóc nam wyeliminować różnorodne niedogodności, a to, co znajdzie się  w naszych rękach powinno nas wspomóc w odniesieniu szybkiego i trwałego sukcesu 🙂

Russian balls
Rusałki
Beanbag
Piłki szyte
Stage balls
Piłki sceniczne
Inne
Piłka tenisowa, pomarańcze i jabłka

Piłka żonglerska

  • Posiada wypełnienie (piasek, płyn, granulat)
  • Osiada na powierzchni
  • Ułatwia trening
  • Ładnie wygląda (czerwone są szybsze)

Piłka tenisowa

  • Odbija się od siebie
  • Ucieka po zetknięciu z podłożem
  • Nie posiada wypełnienia, co utrudnia chwytanie
  • Zniechęca

1. Rusałki

Rusałki łączą w sobie niektóre zalety piłek scenicznych, np. sztywność, widoczność, i niektóre zalety piłek szytych np. dobre osiadanie. Mają cienką warstwę zewnętrzną wykonaną w większości z tworzywa sztucznego. Wypełnione są ziarnistym granulatem (najczęściej jest to piasek lub sól), co daje im nietypową charakterystykę lotu. Te piłki nadają się idealnie dla osób początkujących i dla zaawansowanych żonglerów. Rusałki są piłkami najpopularniejszymi i najczęściej wytwarzanymi ze względu na powszechny dostęp do otoczek i wypełnienia.

2. Beanbag – piłki szyte

Piłki szyte są popularnym rodzajem piłek do żonglowania. Wykonane są najczęściej z kilku kawałków winylu, mikro fibry lub imitacji skóry. Wypełnione są piaskiem, nasionami, prosem, mieloną gumą, bądź innym materiałem, który nadaje piłce odpowiednią objętość i wagę. Piłki szyte dostępne są na ogół w wersji kolorystycznej „plaża” ( to połączenie 4 paneli w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym). Piłki szyte są szczególnie preferowane przez rekordzistów w żonglerce ze względu na swój kształt, mały rozmiar, który idealnie pasuje do dłoni.

3. Piłki sceniczne

Piłki sceniczne są często używane podczas pokazów żonglerskich. Piłki sceniczne wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego lub twardej gumy. Warstwa zewnętrzna jest grubsza niż w innych piłkach. Powłoka wykonana jest z silikonu, z reguły jest wypolerowana, aby atrakcyjnie odbijała oświetlenie sceniczne. Piłka sceniczna jest w środku pusta. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu piłki sceniczne podczas żonglowania zachowują swój kształt co odróżnia je od innych piłek. Mają jednak tendencje do „uciekania” i nie są polecane dla osób początkujących.

Piłki tenisowe, pomarańcze i jabłka

Piłki tenisowe oraz wszelkiego rodzaju owoce były i są pretekstem do podjęcie próby żonglowania. Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie w swoim życiu próbował podrzucać i łapać te i inne przedmioty. Warto jednak pamiętać, że nauka na tego typu przedmiotach może nas szybko zniechęcić. Dlaczego? Piłki tenisowe mają cudowną właściwość odbijania się, pomaga to gdy używamy je zgodnie z przeznaczeniem, jednak podczas żonglowania na początkowym etapie, bieganie za piłką może nas zniechęcić. Ponadto podczas żonglowania piłki bardzo często stykają się ze sobą w locie, co wybija je w każdym możliwym kierunku. Natomiast pomarańcze, jabłka i inne dobra natury nie są symetryczne, w związku z czym ich nieregularna waga, kształt i różnorodność utrudni nam naukę żonglowania.

Podsumowując dla osób początkujących zdecydowanie polecamy RUSAŁKI

Biorąc pod uwagę stosunek wytrzymałości wagi i ceny zdecydowanie polecamy wybrać piłki zwane rusałkami. Mimo plastikowej otoczki pięknie mienią się w słońcu i są łatwo zauważalne w wysokiej trawie (oprócz zielonych). Rusałki, które zaliczamy do piłek „twardych”, będą spełniać wszystkie oczekiwania na drodze do nauki żonglowania. Odpowiedni granulat, którym piłki są wypełnione, ma jeszcze jedną wspaniałą cechę – powoduje że są one stabilne, z łatwością wpadają w nasze ręce, a także nie toczą się i nie odbijają od powierzchni. Piłki rusałki z pewnością posłużą na wiele lat. Jest jeszcze jedna ważna rzecz pamiętajmy, że rusałki służą do żonglowania a nie do gry w baseball. Koszt zakupu trzech piłeczek (rusałek), to ok. 27 zł.

Chcesz zacząć już dziś? Zakup piłki u nas. Zapraszamy do kontaktu!