Aktywność fizyczna sprawia, że nie tylko lepiej się czujemy, wpływa korzystnie na naszą koncentrację, pamięć, kreatywność, odporność na stres, a nawet naszą osobowość i inteligencję. Dzięki aktywności fizycznej, nasz mózg szybciej przetwarza informacje, a dzięki temu szybciej myślimy. Dzięki temu w sytuacji dużego chaosu, stresu, gdy będziemy pracować na najwyższych obrotach, uda nam się zachować spokój. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Jeśli chcemy aby nasz mózg dobrze funkcjonował, musimy go ćwiczyć nie tylko robiąc krzyżówki czy wykonując tzw. ćwiczenia na pamięć. Mózg to narząd, który najlepiej wzmacnia aktywność fizyczna ( spacer, jogging, trening siłowy, żonglowanie, taniec). Zredukujesz w ten sposób napięcie mięśniowe, stres, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu. Badania wykazują, iż u ludzi z dużym problemem z permanentnym stresem i stanami lękowymi hipokamp jest trochę mniejszy – prawdopodobnie dlatego, że kortyzol stopniowo go uszkadzał. Nie da się zaprzeczyć, że jeśli chcemy lepiej radzić sobie ze stresem, niezbędne jest ograniczenie wpływu kortyzolu na mózg, a to osiągniemy dzięki treningom ruchowym. Trenując regularnie kortyzol wydziela się stopniowo w coraz mniejszej ilości, a w sytuacji stresowej nie podniesie się aż tak jak zwykle ( kiedy nie trenowaliśmy). Dzięki treningom reakcja organizmu na stres jest dużo korzystniejsza dla zdrowia. Trening uczy organizm, by nie reagował aż tak silnie na stres. Kortyzol za względu na to iż uszkadza między innymi hipokamp nazywany jest cichym zabójcą. Nie jesteśmy przystosowani do tego, aby żyć w ciągłym napięciu iw gotowości do działania. Dlatego musimy znaleźć w życiu równowagę i w sposób fizyczny nauczyć się rozładować napięcia, emocje, stres związany z uciekającym czasem, rachunkami do opłacenia, remontem, chorobą, śmiercią bliskiej osoby czy rozwodem. Stres nie może decydować o naszym życiu. Opanujemy go tylko i wyłącznie wykonując regularny porządny wysiłek fizyczny.
Przez ostatnie lata naukowcy wykonali tysiące badań analizując funkcje mózgu człowieka. Jednym z nich było badanie, w którym za pomocą obrazowania rezonansem magnetycznym (MRI) przebadano mózgi około stu sześćdziesięciolatków. Celem badania było zrozumienie, jak starzenie się wpływa na mózg. Czy starzenie się naszego serca, skóry, narządów wewnętrznych wygląda tak samo jak starzenie się mózgu i czy można to jakoś spowolnić? A jeśli można to w jaki sposób? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie naukowcy podzielili sześćdziesięciolatków losowo na dwie grupy. Osoby należące do pierwszej grupy przez rok chodziły kilka razy w tygodniu na spacery, natomiast osoby z drugiej grupy spotykały się również często i wykonywały spokojne stateczne ćwiczenia, podczas których ich puls nie przyspieszał. Mózgi uczestników przebadano za pomocą MRI na początku i rok później. Najbardziej spektakularne odkrycie dotyczyło nie tyle wyników samych w sobie, ile różnicy pomiędzy obydwiema grupami. Uczestnicy, którzy chodzili przez rok na spacery, nie tylko mieli lepszą kondycję – ich mózgi pracowały bardziej efektywnie. Badanie MRI ujawniło, iż wzmocnieniu uległy połączenia pomiędzy różnymi płatami mózgu, a szczególnie między płatem skroniowym, a czołowym i potylicznym. Poszczególne struktury mózgu stały się lepiej zintegrowane, co oznacza, że mózg pracował intensywniej. Wniosek był jeden – mózg wygląda młodziej u osób, które podejmują aktywność fizyczną. Dodatkowo na uczestnikach wykonano testy psychologiczne, które wykazały, iż u osób chodzących na spacery, poprawie uległy tzw. funkcje wykonawcze (to m.in. zdolność do podejmowania inicjatywy, planowania, kontroli uwagi).
Już po sześciu tygodniach odpowiedniego treningu można odczuć pozytywne oddziaływanie ruchu na mózg. Nawet niewielkie dawki aktywności fizycznej mogą być lekarstwem na stres i niepokój oraz znacznie poprawić sprawność i wydolność mózgu. Wystarczy 20 minut porannego biegu lub spaceru, aby podnieść zdolność koncentracji i poziom dopaminy.
Warto się przemóc – aktywność fizyczna usprawnia krążenie i wyzwala kaskadę endorfin, czyli endogennych opioidów. Endorfiny, produkowane przez przysadkę mózgową, w naturalny sposób poprawiają nastrój, zwiększają poczucie pewności siebie i działają jak środek przeciwbólowy. Regularne ćwiczenia są w stanie zmienić go strukturalnie tak, aby trwale usprawnić procesy myślowe, pamięć i radzenie sobie ze stresem.